مقدمه مطلب : بارهنگ برای سقط جنین ، باید ها و نباید ها

آیا امکان استفاده از بارهنگ برای سقط جنین Barhang for abortion وجود دارد؟ طریقه مصرف سقط جنین با بارهنگ چیست؟ آیا بارهنگ برای قطع پریود مفید است ؟ در این مطلب قصد داریم تمامی سوالات شما در خصوص نحوه سقط جنین با بارهنگ ، مراحل آن طریقه مصرف ، مزایا ، معایب و خطرات این روش را بررسی کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید :

(شفاف سازی) توجه : آزمایشگاه ژنتیک ژن آزما به هیچ وجه انجام هیچ یک از روش های غیرقانونی سقط جنین را توصیه نمیکند و این مطلب صرفا در جهت افزایش آگاهی عموم مردم و پاسخ به سوالات آنها نوشته شده است. اگر شما قصد دارید به صورت عمدی جنین خود را سقط کنید باید بدانید که سقط جنین با هر وسیله و روشی که انجام شود مانند استفاده از بارهنگ برای سقط جنین و یا سایر داروهای گیاهی غیر قانونی است و از نظر اخلاقی صحیح نیست و طبق قانون ایران فقط با تجویز و دستور پزشک انجام می شود که البته گاهی اوقات از بارهنگ برای سقط جنین به دستور پزشک هم استفاده میشود. برا اطلاع از روش های قانونی سقط و مجازات روش های غیر قانونی آن بر روی لینک کلیک کنید.

سقط جنین با بارهنگ

بارهنگ چیست؟

گیاه بارهنگ که به نام داروی زندگی در هند شناخته می شود، با نام های زیاد دیگری مانند لسان الحمل، ذنب الفار و بارتنگ از قدیم الایام توسط مردم برای مصارف دارویی استفاده میشده است. بارهنگ گیاهی چند ساله است که ریشه آن را از تیره بارهنگیان و شواهد تاریخی از ابتدا وجود گیاه بارهنگ را در آسیا و اروپا تایید میکند .گیاه بارهنگ دارای برگ های پهن و تخم مرغی شکل سبز رنگ و دانه های کوچک، تیره رنگ و تخم مرغی شکل می باشد و در اواسط بهار و تابستان گل میدهد. گل‏ های گیاه بارهنگ، کوچک و به صورت اجتماع سنبله استوانه‏ ای، در انتهای ساقه‏ قرار گرفته ‏اند و به رنگ سبز متمایل به قهوه‏ ای هستند. قسمت مورد استفاده گیاه، برگ و دانه‏ آن است و دانه ‏های آن کوچک، تخم ‏مرغی و به رنگ قهوه ‏ای تیره هستند.

کاربر و نحوه مصرف بارهنگ در بارداری

بسیاری از ما از مادربزرگ و افراد مختلفی در خانواده ممکن است شنیده باشیم که مصرف بارهنگ در بارداری باعث سقط جنین میشود اما مسئله مهم این است که آیا واقعاً سقط طبیعی جنین با بارهنگ امکان پذیر است؟ آیا زنان باردار باید از مصرف گیاه بارهنگ در بارداری خودداری کنند؟ پاسخ این است که بله بارهنگ مخصوصاً در ماه های ابتدایی بارداری می تواند باعث سقط جنین شود پس اگر شما قصد سقط جنین ندارید برای مراقبت از خود و جنین تان در مصرف این گیاه مراقبت و دقت داشته باشید.

اگر شما باردار هستید باید بدانید در صورت مصرف بارهنگ در بارداری، احتمال وقوع عوارض جدی همچون انقباضات رحمی، درد، لکه بینی و خونریزی در پی انقباضات رحمی، سقط جنین و یا زایمان زودرس نیز وجود دارد. بنابراین هرگز بدون مشورت با پزشک خود اقدام به مصرف بارهنگ در بارداری نکنید و یا اگر احیانا زمانی مقداری از آن را خوردید، بهتر است دیگر هرگز این کار را تکرار نکنید تا سلامت شما و جنین کوچک درون رحمتان به خوبی حفظ شود.

برای آگاهی از روش های سقط جنین با گیاه و … مطلب بررسی روش های طبیعی، سقط جنین، مزایا، مضرات و مسائل قانونی آن را مطالعه فرمایید . همچنین بخش شفاف سازی زیر را نیز به دقت بخوانید.

شفاف سازی مطالب در خصوص سقط جنین با بارهنگ

افراد زیادی روزانه مسائل و مباحث مربوط به روشهای طبیعی سقط جنین را جستجو میکنند. طبیعتا شما هم با جستجوی عبارت هایی مانند: بارهنگ برای سقط جنین ، طریقه مصرف بارهنگ در سقط جنین ، مصرف بارهنگ برای قطع پریود و خوردن بارهنگ در بارداری و مانند آن به این مطلب رسیده اید. بنابر این ما تصمیم گرفتیم در این مورد برای شما کمی توضیح بدهیم و با بررسی این روش ها این موضوع را برای شما روشن کنیم که اگر نا آگاهانه اقدام به استفاده از گیاه بارهنگ برای سقط جنین کنید. ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به خود یا جنین (در صورتی که سقط ناموفق باشد) وارد کنید. بنابراین اگر شرایط مشاوره با یک متخصص سقط جنین را دارید این کار را انجام دهید و گرنه حتما تا پایان این مطلب را با دقت بخوانید.

سقط جنین با بارهنگ

استفاده از بارهنگ برای سقط جنین

برای سقط با بارهنگ همانطور که توضیح داده شد احتمال وقوع عوارض جدی همچون انقباضات رحمی، درد، لکه بینی و خونریزی در پی انقباضات رحمی، سقط جنین و یا زایمان زودرس با مصرف بارهنگ برای زنان در بارداری وجود دارد. مواردی مانند انقباضات رحمی و خونریزی های پس از آن میتواند در سقط جنین کمک کند اما هنوز از عوارض احتمالی و خطرات مصرف این گیاه برای سقط جنین اطلاعات زیادی در دسترس نیست.

بنابراین اگر خود یا یکی از نزدیکان شما قصد دارد به صورت ارادی جنین خود را با استفاده از گیاه بارهنگ سقط کند به او هشدار دهید و در این مواقع سعی کنید با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

هشدار هایی در خصوص مصرف بارهنگ

مصرف این گیاه برای بزرگسالان عوارض خاصی ندارد اما زیاده‌ روی در مصرف آن باعث اسهال و کاهش فشار خون می شود. بارهنگ حاوی ویتامین K است و از همین رو نباید آن را همراه با دارو‌ های ضد انعقاد خون مانند وارفارین  ( توضیح وارفارین در ویکی پدیا ) به‌ صورت همزمان استفاده کنید.

افرادی که مبتلا به آلرژی هستند باید در مصرف بارهنگ نیز احتیاط کنند؛ زیرا ممکن است به این داروی گیاهی و دانه ش حساسیت داشته باشند. درباره مضرات بارهنگ برای نوزادان و کودکان اطلاعات زیادی در دسترس نیست .

تصویر برگ بارهنگ و مصرف بارهنگ در بارداریخواص بارهنگ

گیاه بارهنگ تنها دارای خطراتی که در بالا گفته شد نیست و مزایای بسیاری دارد. همچنین بارهنگ از جمله گیاهان دارویی محسوب میشود. در گذشته و در طب اسلامی از برگ بارهنگ و دانه‌ های آن برای جلوگیری از بیماری هایی مانند عفونت مثانه، سرماخوردگی، برونشیت و هموروئید خونی استفاده شده است. بارهنگ منبع سرشاری از فلاونوئید ها، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین K، کلسیم، آهن، پتاسیم، روی، تانن، موسیلاژ و فیبر است. برگ‌ بارهنگ دارای خاصیت ضد باکتریایی است و به علت داشتن این خاصیت برای درمان انواع زخم‌ ها، التهاب‌ ها و جراحت ها کاربرد دارد. از دیگر خواص بارهنگ می‌توان به :

 • تسکین تب
 • دارای خواص ضد التهاب
 • دارای خواص ضد میکروبی گسترده
 • دارای خواص ضد عفونی کننده
 • دارای خواص ضد قارچ
 • ضد درد
 • جلوگیری از بروز انواع سرطان ها
 • تسکین تورم، قرمزی، سوزش و خارش ناشی از نیش حشرات (در صورت استفاده موضعی)
 • تسریع روند بهبودی زخم های سطحی
 • جلوگیری از انواع عفونت ها در هنگام آسیب به پوست
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کمک به درمان عفونت های تنفسی
 • موثر در درمان سرماخوردگی، سینوزیت، بیماری های آلرژیک ریه و برونش مانند تب یونجه و آسم
 • درمان گلو درد
 • بهبود سریع سوختگی های سطحی (در صورت استفاده موضعی)
 • خلط آور
 • مقوی کبد و حفاظت از آن
 • موثر در درمان کبد چرب
 • تسکین دردهای مفصلی ناشی از بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید
 • کمک به درمان عفونت های معده و روده
 • موثر در درمان زخم معده
 • کمک به درمان بواسیر داخلی و خارجی (هموروئید)
 • موثر در درمان عفونت های دستگاه ادراری
 • افزایش دفع اسید اوریك از كلیه ها و در نتیجه مفید برای درمان بیماری نقرس
 • کاهش التهاب و خونریزی لثه ها
 • افزایش میزان تعریق
 • سم زدایی و پاکسازی بدن
 • بند آوردن خونریزی
 • کمک به درمان آب مروارید
 • برطرف ساختن کرم های انگلی
 • مهار کننده اشتها
 • کمک به کاهش وزن و لاغری
 • درمان کولیک (دل دردهای شدید)
 • درمان سرفه، درمان یبوست و درمان جوش و آکنه و اگزما اشاره کرد.

از خواص بارهنگ برای بانوان میتوان به کاهش مشکلات ناشی از یائسگی در خانم ها، کاهش خونریزی دوران ماهیانه در زنان و …، اشاره کرد . بارهنگ به‌‌عنوان یک گیاه که میتواند در دوران قاعدگی بسیار مفید باشد استفاده می شود چرا که باعث کاهش خون‌ ریزی شده و برای دوران پریود مفید است. شما می توانید یک قاشق مربا خوری دانه بارهنگ را در یک لیوان آب خیس کرده و صبح و شب بنوشید.

بارهنگ ها، زمانی گیاهان دارویی بسیار مورد احترامی به حساب می آمدند و مردم در از فواید آن ها برای حل مشکلات و بیماری های خود استفاده می کردند. اما امروزه بسیاری از خواص بارهنگ به فراموشی سپرده شده است. برای اطلاع از طریقه مصرف بارهنگ برای سقط جنین ادامه این مطلب را تا انتها بخوانید.

طریقه مصرف برای سقط جنین با بارهنگ

هنگامی که داشتیم این مطلب را ( مطلب بارهنگ برای سقط جنین ) گردآوری میکردیم ، متوجه شدیم در سطح اینترنت و در سایت های مختلفی مثل نی نی سایت و … مراحل انجام سقط جنین با بارهنگ آموزش داده شده است. بسیاری از این روش ها اشتباه است و دارای مخاطرات زیادی است. بهتر است برای حفظ سلامتی مادر با یک پزشک مشورت کنید ولی اگر واقعا ناچار هستید و میخواهید این روش را انجام بدید لطفا بر اساس مطلب زیر مراحل سقط جنین با بارهنگ را انجام دهید :

 1. در ابتدا بررسی کنید آیا واقعا قصد دارید فرزند خود را با این روش (بدون مراجعه به پزشک) سقط کنید ؟
 2. در مرحله بعد سعی کنید زمان تقریبی مدت بارداری خود را حساب کنید (ببینید در هفته چندم یا ماه چندم بارداری هستید) اگر کمتر از دوازده هفته یا سه ماه از بارداری شما میگذرد میتوانید از این روش استفاده کنید. وگرنه این روش تاثیری ندارد.
 3. سپس قبل از شروع به استفاده از این روش (حتی اگر ناچار هستید و از آبروی خود خجالت میکشید) برای حفظ جان خود و جلوگیری از خطرات احتمالی یک نفر را کاملا در جریان بگذارید (حتی اگر شده یک دوست). تا اگر اتفاقی برای شما افتاد او در جریان باشد که شما چه چیزی مصرف کرده اید و بتواند برای دکتر توضیح دهد.
 4. ترجیحا با شریک جنسی یا همسر خود این موضوع را در میان بگذارید و به او اطلاع دهید که قصد دارید این کار را انجام دهید
 5. بر اساس ادامه این نوشته ( بخش : طرز استفاده از بارهنگ برای سقط جنین ) این کار را انجام دهید.
 6. بعد از تقریبا یک هفته ببینید پریود شدید یا خیر.
 7. اگر شما در هفته های اولیه بعد از آخرین رابطه جنسی خود هستید احتمالا دچار خونریزی شدید و احتمالا همین نشانه ای از سقط شدن جنین شما است. (هنوز احتمال کمی وجود دارد که جنین سقط نشده باشد!) اما اگر از ماه دوم به بعد هستید احتمالا هنگام خونریزی باید بخش هایی از باقیمانده جنین سقط شده را ببینید.
 8. اگر دچار خونریزی نشدید ، بی بی چک بدهید و اگر مثبت بود با یک روش مطمان تر برای سقط اقدام کنید. (میتوانید با پزشک زنان خود در این خصوص مشورت کنید)
 9. در نهایت در هر صورت حتما در اولین فرصت به یک پزشک زنان مراجعه کنید و او را در جریان بگذارید. پزشک امین شماست و میتواند بهترین راهنمایی و کمک را به شما ارائه دهد.

بارهنگ در چه مناطقی پیدا میشود ؟

گیاه بارهنگ تقریباً در تمام نقاط ایران در منطقه وسیعی از دو قاره اروپا و آسیا و همچنین شمال آفریقا و آمریکای شمالی می‌روید. ولی مکان دقیق رویش این گیاه در جنگل‌های سبز و مرطوب، کنار چشمه‌ها و رودخانه‌ها می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.