سرطان دهانه رحم چیست و خطرات آن کدامند ؟ دهانه رحم بخشی از بدن بانوان است که بین واژن و رحم قرار می‌گیرد. سرطان دهانه رحم زمانی پیش می آید که سلول‌های دهانه رحم حالت غیرعادی پیدا می‌کنند و سریعاً تکثیر می‌شوند. تقریباً تمامی موارد سرطان دهانه رحم، به‌ دلیل ویروس پاپیپلومای انسانی ایجاد می‌شوند (HPV). این سرطان‌ها غالباً از طریق عفونت‌های انتقالی از راه رابطه جنسی ایجاد می‌شوند. تخمین‌ها نشان داده که هرساله، ۱۴ میلیون مورد عفونت جدید رخ می‌دهند.

انواع سرطان دهانه رحم

کارسینوم

این سرطان ها از سلول های موجود در خارج رحم ایجاد می شوند. کارسینومای غالباً از ناحیه تحول (جایی که رحم خارجی به درون رحم می پیوندد) شروع می شود. بیشتر سرطان‌های دهانه رحم از این نوع هستند.

آدنوکارسینوم 

آدنوکارسینوماها سرطان هایی هستند که از سلول های غده ای ایجاد می شوند. این نوع از سرطان دهانه رحم در سلول‌های ستون‌ مانندی که کانال دهانه رحم را می‌پوشانند، ایجاد می‌شود.

در برخی مواقع در سرطان دهانه رحم هر دو نوع از این سلول‌ها درگیر می‌شوند، اما سایر سلول‌ها به ندرت در این سرطان نقش دارند. تشخیص نوع سرطان دهانه رحم به پزشک کمک می‌کند که روند پیشرفت و درمان سرطان را تعیین کند.

سرطان دهانه رحم چه علائمی دارد؟

سرطان دهانه رحم چیست و خطرات آن کدامند ؟ مراحل ابتدایی سرطان دهانه رحم به‌ طور کلی هیچ علامتی ندارد. و می تواند در افراد مختلف یکسان نباشد. رایج ترین علائم عبارتند از:

خونریزی واژینال پس از مقاربت

ترشحات رقیق خونی از واژن که ممکن است شدید بوده و بوی نامطبوع داشته باشند

درد لگن

خونریزی واژینال در بین عادات ماهیانه

خونریزی واژینال بعد از یائسگی

روش‌های تشخیص سرطان دهانه رحم

تست پاپ اسمیر

تغییرات پیش سرطانی را می توان با آزمایش پاپ اسمیر تشخیص داد. توصیه ی انجمن بین المللی سرطان بانوان برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام تست پاپ اسمیر و معاینه لگنی به صورت سالیانه در همه خانم هایی است که از نظر جنسی فعال بوده و بالای ۱۸ سال سن دارند. بعد از سه بار آزمون پی در پی یا بیشتر تست پاپ اسمیر وطبیعی بودن آن، با پزشک معالج میتوان فواصل انجام ازمایش را بیشتر کرد.

سونوگرافی

سونوگرافی از امواج اولتراسوند برای تشکیل تصاویر واضحی از ارگان های داخلی بدن استفاده می نماید. در این آزمایش پروب دستگاه سونوگرافی به داخل واژن وارد شده و از آن تصویر برداری می نماید. در صورتیکه هر نوع توده مشکوکی در سونوگرافی نمایان شود، متخصص زنان برای بررسی های بیش تر بیوپسی از توده یافت شده تجویز می نماید.

بیوپسی

در صورتی که با سونوگرافی ترنس واژینال، تغییرات ضخامت لایه پوشاننده رحم تشخیص داده شود، جهت کسب اطمینان از این تشخیص، معمولاً نمونه برداری بافت انجام می شود. در بیوپسی، نمونه کوچکی از سلول های پوشاننده رحم (اندودرم) برداشته می شود و سپس، نمونه مورد نظر به آزمایشگاه فرستاده شده و از نظر وجود سلول های سرطانی بررسی می شود.

درمان سرطان رحم

درمان سرطان دهانه رحم به عوامل متعددی بستگی دارد. جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از سه مورد ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. برخی از عوامل موثر در انتخاب شیوه درمان:

جراحی : در افرادی که در مراحل اولیه بیماری هستند جراح اقدام به برداشتن بخشی از سرویکس، قسمتی از واژن ویا غدد لنفاوی لگن می­ کند. در صورت پیشرفت سرطان کل سرویکس ورحم برداشته می­شود. بعد از برداشتن رحم قاعدگی قطع شده و زنان قدرت باروری خود را از دست می­ دهند.

رادیو تراپی : سرطان دهانه رحم چیست و خطرات آن کدامند ؟ در این روش با استفاده از اشعه با انرژی بالا سلول های سرطانی از بین می­ روند. در این روش یک پرتوی لیزر متمرکز را از طریق واژن هدایت می کنند تا سلول های غیر طبیعی را بسوزاند. این کار ممکن است در مطب پزشک تحت بی حسی موضعی یا در اتاق عمل با بیهوشی عمومی انجام شود.

شیمی درمانی : در شیمی درمانی از دارو برای جلوگیری از تقسیم و رشد سلول های سرطانی استفاه می­ شود. این داروها ممکن است به صورت تزریق از ورید و یا خوراکی باشند. مدت زمان شیمی درمانی توسط آنکولوژیست تعیین می­ شود. طول درمان برای تمام بیماران یکسان نخواهد بود.

چگونه از سرطان دهانه رحم جلوگیری کنیم ؟

عدم استعمال دخانیات : استعمال دخانیات با سرطان دهانه رحم از نوع اسکواموس سل ارتباط دارد.

ضعف سیستم ایمنی : در افرادی که به نحوی سیستم ایمنی آنها تضعیف شده است، احتمال ایجاد سرطان دهانه رحم بیشتر است.

رابطه جنسی ایمن : با انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های مقاربتی، مانند استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی و محدود کردن تعداد شرکای جنسی، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید.

انجام منظم آزمایش پاپ اسمیر : با پاپ اسمیر می‌توان تغییرات پیش‌سرطانی را تشخیص داد و به این طریق، با درمان مناسب از ایجاد سرطان دهانه رحم پیشگیری کرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.