آمنیوسنتز ؟

آمنیوسنتز یک روش تشخیص پیش از تولد است این شیوه معمولاً در سه‌ ماههٔ دوم انجام می‌گیرد که طی آن مقداری از مایع آمنیوتیک از کیسه اطراف جنین توسط پریناتولوژیست و یا متخصص زنان و زایمان همزمان با انجام سونوگرافی و مشاهده تصویر مزبور از وضعیت جنین و مایع آمنیوتیک در صفحه مانیتور سونوگرافی برداشته شده و برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی و ژنتیکی و نقایص لوله عصبی جنین به کار می رود.

مایع آمنیوتیک در واقع مایعی است که در طول بارداری جنین را احاطه کرده است وجنین در آن بطور معلق زندگی می کند. این مایع حاوی سلول های جنین و پروتئینهای مختلف و ادرارجنینی می باشد که اطلاعات مهمی درباره سلامت جنین ارائه می دهد.

 چرا آمنیوسنتز:

بیشترین دلیل انجام تست آمنیوسنتز این است که بررسی های اولیه نظیرغربالگری و سونوگرافی و… نشان دهنده این بوده است که جنین در معرض خطر اختلالات کروموزومی قرار دارد. به طور کلی در موارد زیر پزشک انجام آمنیوسنتز را پیشنهاد می کند:

(1غربالگری پرخطر

(2نتایج غیرطبیعی NT و سونوگرافی

(3سابقه سقط یا مشکل در بارداری قبلی و یا دارا بودن فرزند با نقص مادرزادی یا اختلالات کروموزومی

(4وجود سابقه بیماری ژنتیکی در خانواده

5) سن بالای مادر

(6تعیین جنسیت بعلل خاص (آمنیوسنتز دقیق ترین آزمایش تعیین جنسیت می باشد)

 

دقت آمنیوسنتز:

دقت آمنیوسنتز معمولا ۱۰۰ درصد می باشد. البته به ندرت خطا در نمونه گیری و میزان نامناسب نمونه و یا عدم رشد سلول های جنینی پس از کشت، انجام آزمایش را با مشکل یا خطا همراه می سازد. همچین ۳/۰ درصد ریسک سقط در انجام آمنیوسنتز بعلت نمونه گیری وجود دارد.

زمان نمونه گیری:

بهتراست آمنیوسنتز بین هفته های 15 تا 18 بارداری انجام شود. لازم به ذکر است اگر آمنیوسنتز قبل از هفته 15 بارداری انجام شود با احتمال سقط بالاتری همراه است.

مراقبت های بعد از آمنیوسنتز:

بعد از انجام نمونه گیری آمنیوسنتز، شخص می تواند فعالیت طبیعی خود را از سر بگیرید. با این حال ، ترجیح بر آن است که یک یا دو روز از فعالیت زیاد و بلند کردن اجسام سنگین و فعالیتهای جنسی اجتناب کنید.

 

در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید :

  • خونریزی واژن یا از دست دادن مایع آمنیوتیک از طریق واژن
  • گرفتگی شدید رحم که بیش از چند ساعت طول بکشد
  • تب
  • قرمزی و التهاب در جایی که سوزن وارد شده است
  • فعالیت غیرطبیعی جنین یا عدم حرکت جنین

 

زمان جوابدهی آمنیوسنتز بین 2 تا 3 هفته بسته به کیفیت رشد و تعداد سلول های برداشت شده می باشد، البته در صورت هفته های بارداری بالا و بر اساس نوع خطر بیماری و نظر پزشک بر روی مایع آمنیون تست های مکمل سریع که مدت زمان جوابدهی 24 تا48  ساعت می باشد، می تواند انجام گیرد.

 CVS:

یک تست تهاجمی جهت تشخیص سلامتی جنین قبل از تولد می باشد و از طریق ارزیابی پرزهای جفتی اطراف جفت انجام می شود.

پرز هایی در اطراف جفت وجود دارند که ماده ژنتیکی مشابهی با ماده ژنتیکی جنین دارند. در طی CVS از این پرزها نمونه برداری شده و جهت ارزیابی به آزمایشگاه ژنتیک فرستاده میشود.

 

 زمان انجام CVS :

این روش در اواخر سه ماهه اول حاملگی و بیشتر بین 10 الی 12 هفتگی انجام می شود.

از آنجائی که CVS نسبت به آمنیوسنتز در مراحل زود هنگام تر قابل انجام است لذا می تواند زودتر در مورد سلامت جنین اطمینان خاطر دهد و پزشک را قادر می سازد که سریعتر در مورد ادامه یا ختم حاملگی تصمیم گیری کند.

 

 چه کسانی کاندید انجام عمل CVS هستند :

  • کسانی که مشکلات ژنتیکی مانند بیماری تی ساکس، هموفیلی، آنمی سیکل سل، بتاتالاسمی در خود یا اقوام نزدیک دارند.
  • افرادی که سن بالای 35 سال دارند.
  • افرادی که آزمایش غربالگری جنینی سه ماهه اول آنها وجود ناهنجاری خاص در جنین را نشان می دهد.
  • افرادی که در سونوگرافی معمولی یا سه بعدی ناهنجاری خاصی گزارش شده است.
  • تعیین جنسیت جنین در مواردی که یک اختلال وابسته به جنس جنین مطرح باشد.

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.